skincareideasstils.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

HALİÇ’İN KIZIL TACI FENER RUM LİSESİ

HALİÇ’İN KIZIL TACI FENER RUM LİSESİ

0

19. asır mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Fener Rum Lisesi aşağı yukarı 140 yıl önceki ihtişamıyla Haliç’in hâlâ en muhteşem yapısı konumunda.
Reformist sultan II. Mahmut ile başlayan Osmanlı’da yenilik devresi derhal ardından tahta çıkan oğlu Abdülmecid ile devam ediyordu. 1839’da ilan edilen Tanzimat Fermanı ve 1856’daki Islahat Fermanı da bunları ispatlar nitelikte. Bu iki ferman aynı vakitte “Hasta Adam”ı batıya yaklaştırarak ayağa kaldırma çabaları ile beraber ülkedeki azınlıkların haklarının genişletilmesinin birer simgesi.

İşte Haliç’in Fener sırtlarında, bugün bazılarının Fener Rum Patrikhanesi zannettiği, bazılarının ise varlığından bile haberdar olmadığı, kaleyi andıran şaşırtıcı yapı, dolaylı olarak da olsa Osmanlı’daki yenilik çalışmalarının bir neticesi olmuş. Her ne kadar okulun tarihi 1454’e kadar dayansa da, bu yapı Fener Rum Lisesi 1881-1883 yılları arasında, kale mimarisini çok seven, hem de evvel de devresinin İngiltere Büyükelçisi Henry Bulwer adına Yassıada’da kale aynısı yapılar inşa eden Konstantin Dimadis mimarlığında inşa edilmiş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası