skincareideasstils.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Haliç’e hakim küçük

Haliç’e hakim küçük

0

Haliç’e hakim ufak bir bahçesi ve simetrik iki merdivenli, son derece hoş bir girişi tespit edilen okul, bodrum, zemin ve zemin üzerinde iki katı ile toplamda dört katlı bir binaya ve bunun yanısıra iki katlı bir kuleye sahip. Heybetli görüntüsünün aksine sınıflar, amfiler, salonlar ve laboratuvarlar oran olarak dar yapıda. Mimari planında toplamda 11 sınıf, laboratuvar, laboratuvar amfi, kimya ve biyoloji salonları tespit edilen okulun kulesinin arka evresinde ise mimar Dimadis’in imzası bulunuyor. İnşa edildiği devrede erkek lisesi olarak eğitime başlayan ancak ardından yakınında tespit edilen Yuvakimyon Kız Lisesi’nin öğrenci azlığından kapatılmasıyla karma eğitime geride bıraktığımız okulun son devrelerde pek öğrencisi kalmamış. Her devre öğrenci sayıları değişiklik gösterse de Kırmızı Mektep son senelerde ortalama 40 öğrenciyle eğitimini devam ettirmeye çalışıyor.

Osmanlı Devleti’ne çoğu devlet adamı yetiştirmiş Kırmızı Mektep, her ne kadar eski ihtişamlı günlerinden uzak olsa da bugün halen Haliç’in hiç kuşkusuz en mühim yapılarının başında geliyor. 19. asır mimarisinin en güzel şekilde yansıtan yapı, Haliç’in en mühim semtlerinden biri olan Fener’e heybetiyle resmen koruyuculuk ediyor.

KAYNAKÇA

Koçu, R, E.,(1944), “Fener Rum Erkek Lisesi”, İstanbul Ansiklopedisi, Cilt 10, s: 5641, İstanbul.

Karslı, Ö., (2006), İstanbul’da Rum Liseleri ve Ioakimion Rum Kız Lisesi Restorasyon Projesi, Yüksek lisans Tezi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı, İstanbul.

Ülke, R., (1957), İstanbul Anıtları/ Ayvansaray, Balat ve Fener Semtlerinde Anıtlar, Yeni Matbaa, s:18-19, İstanbul.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası