skincareideasstils.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

FENER RUM LİSESİ

FENER RUM LİSESİ

0

19. asırda Avrupa’da tanınmış duruma gelen eklektik şato mimarisini İstanbul’a uygulayan Dimadis, Haliç’e hakim konumdaki bu gösterişli eserinde, belki de mezun bulunduğu okulun sürekli bir binasının bir türlü olamamasının acısını çıkarmış. Zira okul, 19. asırın ilk haftalarında bir devre Kuruçeşme’de Mavrokordatos Konağı’nda, daha sonra da Hacı Hanannon Evi’nde eğitime devam etmiş. Mekteb-i Kebir 1883’te okul yapımının tamamlanmasıyla birlikte günümüz binasına taşınmış.

Marsilya’dan özel olarak getirtilen ateş tuğlalar binanın asli yapısını oluşturuyor. Tuğlanın yoğun olarak kullanılması halk arasında okulun Kırmızı Mektep olarak da anılmasına niçin olmuş. Ateş tuğlaların Marsilya’dan İstanbul’a kadar getirilmesinde en büyük pay devresinin ünlü bankerlerinden Yorgo Zarifi’nin. 19. asır sonlarında Osmanlı’nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara paralel olarak parasal zorluklar çeken azınlık kurumuna en büyük desteği veren Zarifi, aynı vakitte daha önceki senelerde Marsilya’da kurduğu ticari temaslar ile yapı malzemesi akışının hızlanmasında rol alan şahıs olarak biliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası