skincareideasstils.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Endonezya SULAWESI SELEBES

Endonezya SULAWESI SELEBES

0

Endonezya SULAWESI SELEBES

Endonezyanın en öenmli noktasınd ayer alan bu mükemel yer görmeye değer bir tarihleri açısından önemli bir beldedir. En mühim gelir kaynağı, pirinç. Halkın büyük fazlalığı geçen yüzyılın başında Hollandalı misyonerlerin çabasıyla Hristiyanlığı benimsemiş. Gene de atalarından miras edindikleri mimari geleneklerinden vazgeçememişler. Tongkonan denen yerden yükseltilmiş evleri, yalnızca asil aileler yaptırabiliyor. Bu evlerin en sıra dışı bölümleri ise iki ucu yukarıya doğru kıvrık olan çatıları. Tamamen bambudan oluşturulan çatılarda hiç çivi kullanılmamış. Evler sanki manda boynuzları ya da bir kayık ile taçlandırılmış. Bu evlerin daha ufak boyutta olanları ise pirinç ambarı olarak kullanılmakta. Bu gelenek o denli canlı ki aynı mimari tarzda çok sayıda kilise bile yapılmış.

Atalara tapınmanın hâlâ çok mühim bulunduğu Toraca kültüründe ruhun öbür dünyaya göçmesi, nerdeyse insanın yaşamındaki en mühim olay. Bir hafta süren muhteşem cenaze törenlerine gezginlerin de katılmasında bir sakınca yok; cenaze sahibi aileye bir karton sigara hediye ediliyor. . Toracanın bölgesinde yer alan bu yer izinsiz kimse giremiyor ve her zaman korunuyor tabi leziz kahvesi ile gezginlere olağandışı bir deneyimin kapılarını açıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası