skincareideasstils.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Endonezya BOROBUDUR

Endonezya BOROBUDUR

0

Endonezya BOROBUDUR

kutsal mekan olarak budizmlerin ugrak mekanıdır bunu gunde en az 3 kere ziyarete geliyorlar kendi tapınakalrının başına bişey gelmesin diye her vakit kontrollerı altında bu şekilde koruyorlar ve nerdeyse 200 senedir koruyorlar ve bırakmayada nıyetlerı yok gibi.

Budizm’in mimari anlamda nirvanası. Budacı geleneğin yeryüzündeki en büyük yapısı. 1200 sene evvelce hüküm sürmüş bir hanedanın siyasi hükümranlığını perçinleyen bir başyapıt. En yüksek dağlarla çevresi korunuyor tepelerden bunalrı görebilirisniz ve bu güzel görüntüler görünmeye değer bence panosu ve farklı pozisyonlarda Buda heykeliyle bezenmiş. Daire şeklinde geliştirilmiş üst teraslarda yetmiş iki adet çan şeklinde stupa bulunuyor. Yapının zirvesini ise boş bir stupa taçlandırıyor. Havadan bakıldığında bir mandalayı andırması gizemini daha da arttırıyor. Bu mimari sistem ile, koridorlar süresince yürüyerek üst teraslara ulaşan Budist hacıların, acı veren istek ve ihtiraslar dünyasından, bir diğer söyleyişle parasal âlemden ruhani âleme erişerek aydınlanmaları hedeflenmiş. Gündoğumu ya da günbatımını burada karşılamak, her gezginin düşlerini süsleyen mucizevi bir deneyim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası