skincareideasstils.com Güncel Seyahat ve Gezi Bloğu

Endonezya BALİ

Endonezya BALİ

0

Endonezya BALİ

Binlerce Hindu tapınağı, müzik ve dans gösterileri ile birlikte görsel şölene dönüşen dini merasim ve festivalleri, varlıklı el sanatları, doğanın bütün cömertliğini sergilediği verimli volkanik toprakları ve uçsuz bucaksız kumsalları ile her gezginin tavaf etmesi gereken yeryüzündeki cennet! Müslümanlığın on altıncı yüzyılda Cava Adası’nda güç kazanmasıyla kendilerine yeni bir vatan arayan Hindu halka kucak açan ada, yalnızca buraya özgü bir dine ev sahipliği yapıyor: Bali Hinduizmi.

Atalarla birlikte dağlara, göllere ve akarsulara da tapınılan komplike bir inanç sistemi olarak tanımlanabilen bu öğretiye göre her köşe başında ya bir tapınak, ya bir sunak ya da heykele rastlamak olası. Her sabah ve öğlen bu mekânlar, muz ağacı ya da palmiye yapraklarına konmuş rengarenk çiçek, pirinç ve meyve sunuları ile şenlendirilerek işlerin rast gitmesi amacıyla tanrılara yakarılıyor.

Bali halkı amacıyla hayat sürdürdükleri köyü ve bir parçası oldukları cemaati utandırmamak, kendi isimlerine leke sürmemek çok önemli. Dürüstlük, doğruluk, sözünün eri olmak en yüksek erdemler.
Tarih süresince birbirinden bağımsız küçük krallıklarla yönetilen adada racalar hüküm sürmüş. Hollandalıların saldırıları karşısında birtakım racalar ve maiyetindekiler, yenildiklerini anladıklarında, onurlarını güvenliğini sağlamak amacıyla intihar etmişler. Puputan adı verdiği bu intihar şekli ada halkının ne kadar gurur ve onurlarına düşkün olduğunu gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası